NIE BĘDZIE obowiązkowych badań lekarskich?

NIE BĘDZIE obowiązkowych badań lekarskich?

W dniu 26 stycznia 2023 roku, po burzliwej debacie sejm przyjął Ustawę o zmianie ustaw w celu likwidacji zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Usunięto w niej obowiązek cyklicznych badań lekarskich dla myśliwych. Jak doskonale pamiętamy w tym roku większość myśliwych powinno do kwietnia br. przedstawić aktualne badania swojemu WPA. Termin ten, ze względu na “przedłużenie stanu zagrożenia epidemiologicznego” został wydłużony do 29 czerwca 2023 r.

Po przegłosowaniu wczorajszych zmian, obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych nie będzie.

Jak doskonale pamiętamy pierwotnie w projekcie był przepis dotyczący przywrócenia możliwości pełnego udziału dzieci w życiu łowieckim. Miłościwie nam panujący jednak się wystraszyli szerszej dyskusji w tym temacie i szybko się z niego wycofali.

W ramach rekompensaty, zlikwidowano uciążliwy obowiązek cyklicznych badań lekarskich (co 5 lat). Miły gest ze strony koalicji rządzącej. Należy jednak pamiętać, że ta sama koalicja kilka lat temu wprowadziła właśnie szereg uciążliwych zmian dla myśliwych. Wśród nich właśnie obowiązek badań i zakaz udziału dzieci w polowaniach. Widać tu bohaterskie gaszenie pożarów, które się samemu wywołało

Wprowadzona zmiana jest niewątpliwym ukłonem w stronę naszego środowiska.

Pakiet nowelizacji trafił teraz do senatu i miejmy nadzieję w krótkim czasie na biurko Prezydenta. Przepisy wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Proces legislacyjny TUTAJ

Udostępnij ten post