Koniec ołowiu w amunicji – nowe regulacje UE
W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się zakazu stosowania amunicji ołowianej. Początkowo zakaz ma dotyczyć stosowania amunicji śrutowej podczas wykonywania polowania na terenach podmokłych. Jednak w dalszej perspektywie ma objąć każdą amunicję zawierającą ołów.
3 września, komitet REACH zatwierdził zakaz używania ołowiu. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają teraz trzy miesiące na zgłoszenie veta. Jeśli to nie nastąpi Komisja Europejska podejmie stosowne decyzje i zakaz wejdzie w życie.
W Brukseli długie miesiące toczyły się dyskusje nad nowym prawem, które ma zakazać używania ołowiu w amunicji myśliwskiej i sportowej, ale również podczas wędkowania. 3 września projekt został zatwierdzony przez Komitet ds. Chemikaliów (Komitet REACH).

Myśliwi będą mieli dwa lata na zakup nowej broni i przejście na amunicję stalową. Część państw chciało wprowadzenia dłuższego okresu przejściowego, ale Komisja Europejska była przeciwna.
Zakaz ma dotyczyć terenów podmokłych takich jak: bagna, wrzosowiska, tereny zalewowe, podmokłe łąki, zbiorniki wodne naturalne lub sztuczne, nad wodami stojącymi lub płynącymi i wodami słodkimi lub słonymi.
Równocześnie komisja EU ma zobowiązać Agencję (ECHA) do zbierania informacji o stosowaniu ołowiu w innych sytuacjach, w tym do wędkowania. Rozporządzenie ma nie tylko zabronić używania ołowiu podczas polowań na ptactwo, ale zakazać także przenoszenia amunicji w okolicach łowiska przez osoby polujące lub postronne (domniemanie związane z polowaniem).
Wydano również rekomendację, aby państwa które maja 20% terenów wodnych, wprowadziły całkowity zakaz stosowania amunicji ołowianej na całym swoim terytorium do wszystkich rodzajów strzelań.
Aktualizacja na 05.09.2020r.
“Polska opowiedziała się za jego przyjęciem. Rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej”
Źródła: