Całkowity zakaz stosowania ołowiu w amunicji !!!

Całkowity zakaz stosowania ołowiu w amunicji !!!

Zaledwie kilka dni temu (26 stycznia 2021r. ) Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania amunicji śrutowej ołowianej na terenach podmokłych i w ich pobliżu. Tymczasem już w tym tygodniu Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) złożyła wniosek dotyczący dalszych ograniczeń stosowania ołowiu w amunicji myśliwskiej i strzelectwie sportowym na strzelnicach otwartych, a także w wędkarstwie.

Czego dotyczy wniosek ECHA:

  1. Sprzedaży i stosowania ołowiu w myślistwie, strzelectwie sportowym i innego rodzaju strzelectwie na terenach otwartych
  •  zakaz sprzedaży i stosowania amunicji śrutowej ołowianej (z pięcioletnim okresem przejściowym); możliwe odstępstwo: z uwagi na przepisy olimpijskie określające używanie amunicji śrutowej ołowiowej w niektórych dyscyplinach, ECHA rozważa odstępstwo od zakazu w ściśle określonych warunkach, tj. gdy uwalnianie do środowiska jest zminimalizowane
  •  zakaz stosowania ołowiu w amunicji kulowej i innych pociskach (z pięcioletnim okresem przejściowym dla małych kalibrów (do 5,6mm, a z 18-miesięcznym okresem dla kalibrów dużych (powyżej 5,6mm)).
  1. Sprzedaży i stosowania ołowiu w wędkarstwie
  • zakaz sprzedaży i używania ołowianych ciężarków i przynęt (w zależności od wagi: z trzyletnim okresem przejściowym w przypadku ≤ 50g, a z pięcioletnim okresem przejściowym w przypadku elementów powyżej 50g).
  •  natychmiastowy zakaz używania ciężarków ołowianych, w przypadku kiedy jest on celowo opuszczany na dno zbiornika wodnego (stosowane w technice spinningowej).

Obserwując zapędy polityków unijnych do wprowadzania wszelkiego rodzaju ograniczeń, możemy się spodziewać, że również ten pomysł znajdzie w Brukseli poparcie. Wystarczy spojrzeć jak wyglądała debata przed wprowadzeniem słynnej “dyrektywy Bieńkowskiej” 91/477/EWG. Wszystkie merytoryczne argumenty były ignorowane i odrzucane. Perspektywa ta nie nastraja optymistycznie przed kolejnym starciem z “właściwie ukierunkowanymi” unijnymi politykami.

Źródła:

Udostępnij ten post