Badania dla myśliwych – nowy projekt 06.11.2024r.

Badania dla myśliwych – nowy projekt 06.11.2024r.

Jak bumerang wraca temat cyklicznych badań dla myśliwych. Tym razem z projektem wystąpiła Polska 2050[1]. Twarzą projektu jest Ewa Szymanowska przy oczywistym wsparciu Mikołaja Drożały.

W obecnym kształcie projektu myśliwi do 70 roku życia mają przechodzić badania co 5 lat, natomiast po przekroczeniu tego wieku, co 2 lata. W argumentacji nie ma już troski o ryzyko wypadków związanych ze stanem zdrowia, pojawia się natomiast kwestia użycia broni w sposób niekontrolowany oraz niezgodny z celem jej posiadania. Przytoczono tutaj statystyki policyjne, wskazując na 603 przypadki przestępstw z użyciem broni palnej.

Przestępstwa przy użyciu broni[2]

Statystyka ta niczego nie tłumaczy. Nie uwzględnia ile przestępstw zostało popełnionych z nielegalnej broni. Wszystko jest wymieszane. Dodatkowo jest kategoria “inne”, która nie wiadomo co zawiera. W jakim celu zatem została przytoczona ta statystyka? Być może miała skierować uwagę odbiorcy na sugestywną liczbę ( 603 ) powiązaną z myśliwymi?

Próżno szukać merytoryki i logiki tam gdzie ich nie ma. Poniżej przykład braku przygotowania do rozmów i braku kompetencji.

Należy tu zauważyć, że wprawdzie obecny projekt dotyczy badań okresowych dla myśliwych, jednak Pani Szymanowska nie zamierza na tym poprzestać. Otwarcie deklaruje, że ona jak i Polska 2050 jest za wprowadzeniem obowiązku okresowych badań dla wszystkich posiadaczy broni.

Obecnie projekt jest skierowany do konsultacji społecznych. Możemy, a nawet powinniśmy wyrazić swoją opinie na jego temat.

Link do zgłoszenia sugestii poniżej. Jeżeli posiadasz “Profil zaufany” lub aplikację mObywatel, możesz wyrazić swoją opinię na temat w/w projektu ustawy.

Przebieg procesu legislacyjnego druk nr 867

Konsultacje społeczne ANKIETA


[1] Projekt ustawy 06.11.2024r. (LINK)

[2] Przestępstwa przy użyciu broni (LINK)

Udostępnij ten post

Comments (6)

  • Pek Reply

    Oby wprowadzono badania jak najszybciej.

    15 listopada 2024 at 14:23
  • Ser Reply

    Mam pozwolenie na broń sportową i kolekcjonerską i przechodziłem badania o których mowa. Tylko myśliwi są zwolnieni z badań lekarskich i psychologicznych, inne grupy muszę te badania robić. Nie ma żadnego argumentu dlaczego myśliwi mają być z tych badań zwolnieni. I komentarz o nielegalnej broni ma się nijak do tego problemu. Co ma piernik do wiatraka?

    19 listopada 2024 at 11:07
    • Mariusz Stankiewicz Reply

      Jeżeli rzeczywiście drogi Ser masz pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie to powinieneś znać UoBiA. Ustawa dokładnie określa warunki uzyskania pozwolenia na broń wśród, których są badania lekarskie. Badaniom lekarskim przed złożeniem wniosku do WPA podlegają WSZYSCY !!! Nie zależnie od celu. Myśliwi tak samo przechodzą badania jak sportowcy czy kolekcjonerzy. Temat jest o wprowadzeniu cyklicznych badaniach co 5 lat. Postulat nie ogranicza się tylko do myśliwych. W dalszej kolejności mają nim być objęci także sportowcy i kolekcjonerzy.
      Nielegalna broń i inne aspekty użycia broni jak najbardziej mają związek z tematem. Przytoczona statystyka wskazuje tylko na liczbę, która co ma sugerować, że resztę przestępstw popełnili myśliwi?

      21 listopada 2024 at 00:05
    • Albert Reply

      Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz Panie Ser. Nie wiem jak zdałeś egzaminy na pozwolenie nie mając podstawowej wiedzy takiej jak to, że każdy kto ubiega sie o pozwolenie na posiadanie broni przechodzi takie badania nie zależnie od celu w jakim zostanie wydane. Chyba trzeba by było zweryfikować jakim cudem zdałeś egzaminy I dostałeś pozwolenie na broń nie znając podstaw ustawy o broni i amunicji

      21 listopada 2024 at 10:54
    • Łucja Reply

      Myśliwi nie są zwolnieni z badań lekarskich oraz psychologicznych. Takie badania są obligatoryjne i wykonują je ubiegając się o pozwolenie na broń zgodnie z przeznaczeniem. Podobnie jak osoby ubiegające się o pozwolenie na broń do celów sportowych czy kolekcjonerskich. W związku z powyższym jeżeli mają być wprowadzone okresowe badania to powinny one obejmować nie tylko myśliwych ale również posiadaczy pozwoleń na broń sportową czy kolekcjonerską. Obecnie okresowość badań dotyczy tylko kwalifikowanych pracowników ochrony oraz osób posiadających pozwolenie na broń do ochrony osobistej.

      16 grudnia 2024 at 22:27
  • ŻBIK Reply

    W Czechach pieczę nad zdrowiem myśliwego sprawuje Lekarz rodzinny. On decyduje czy myśliwy może wykonywać polowanie. Jeżeli coś nie tak to kieruje na wykonanie badań specjalistycznych i wydaje orzeczenie- bezpłatnie.
    Regulamin Polowań PZŁ paragraf 6 ust. 1 pkt 7 nie strzela się do nierozpoznanego celu. Jeżeli myśliwy złamie regulamin zajmuje się nim Sąd PZŁ i Sąd Rejonowy lub Okręgowy. Za naruszenie tego paragrafu , jest wydalany z PZŁ.
    W Polsce w prowadzono obowiązek jazdy na światłach. Będzie mniej wypadków i samochody będą widoczne . Wypadków samochodowych codziennie jest mnóstwo, nic to nie dało. Pani Ewa Szymanowska niech zapozna się z prawem łowieckim w Norwegii i Szwecji i dopiero można porozmawiać. Pełna demokracja.

    7 grudnia 2024 at 16:47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *