ASF już w Lubuskiem

ASF już w Lubuskiem

ASF już w Lubuskiem

W próbce pobranej od dzika znalezionego na drodze w Powiecie Wschowskim (woj. lubuskie) potwierdzono, że zwierzę było nosicielem wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Jak powiedział prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec, dzik został potrącony przez samochód na drodze na terenie Powiatu Wschowskiego i pobrano od niego próbkę do badania. Laboratorium w Puławach potwierdziło w niej obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wynik tego badania to ogromne zmartwienie dla producentów trzody chlewnej nie tylko w Lubuskiem, lecz także w woj. dolnośląskim i południowej Wielkopolsce.

Informacje od prezesa Myśliwca potwierdziliśmy także nieoficjalnie w kilku niezależnych od siebie źródłach. Oficjalna informacja Głównego Lekarza Weterynarii w tej sprawie pojawi się zapewne dopiero jutro.

Pojawienia się wirusa spodziewano się od dawna, ale raczej z kierunku wschodniego nie z zachodniego. Tymczasem ASF w tej części Polski, u wrót zagłębia produkcji trzody jakim jest Wielkopolska zapowiada spore kłopoty.

Poniżej mapa ASF w Polsce – jeszcze bez przypadku wirusa z woj. lubuskiego. Dziś zapewne zostanie na niej naniesiona zmiana. Na dotychczasowej mapie widać jednak wyraźnie, że obszary z ograniczeniami obejmują niemal 1/3 terytorium Polski.

Co interesujące wirus przeskoczył o ponad 300 km od obecnego źródła ASF.

źródło: topagrar.pl

Udostępnij ten post