Kontrola warunków przechowywania broni – norma S1

Kontrola warunków przechowywania broni – norma S1

Jak zapewne wszyscy wiedzą, (ci którzy nie wiedzieli niech udają że jest inaczej 😉 ) w tym roku mija ustawowy czas obowiązkowego dostosowania szaf na broń do nowych przepisów. Wszystkie szafy mają spełniać normę S1. Rozporządzenie z 2014r. wprowadziło 5 letni okres na dostosowanie zasad przechowywania broni i amunicji do nowych przepisów.

Zgodnie z przepisem §15 pkt 1 Podmioty posiadające broń i amunicję oraz osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, które uzyskały pozwolenie na broń wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, dostosują sposób przechowywania broni i amunicji do wymogów, o których mowa w § 3–6 w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Jednak nie wszystkie sejfy należy wymienić w większości przypadków wystarczy certyfikować dotychczasowe. Instytut Mechaniki Precyzyjnej, za drobną opłatą przysyła nową naklejkę z aktualnym certyfikatem S1, która zamyka temat. Jednocześnie w niektórych rejonach kraju zaczęły się kontrolę warunków przechowywania broni. Należy wiedzieć, że kontrolę te nie mają umocowania prawnego. Podczas nich powoływano się bowiem na art. 27 ust. 1 UoBiA. Ten jednak dotyczy podmiotów mających wydane świadectwo broni, strzelnic, magazynów broni, a nie prywatnych posiadaczy. Jak widać poniżej niektóre WPA zdają sobie z tego sprawę i nie nękają prywatnych posiadaczy broni do jakich oczywiście zaliczają się myśliwi.

15 październik 2019r.

Udostępnij ten post