GROT dla myśliwego

GROT dla myśliwego

Minęło już trochę czasu od pojawienia się na naszym rynku Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej Grot (MSBS GROT). Opadł również już trochę kurz po burzy rozpętanej na jednym z portali internetowych na temat  w/w karabinka. Nie będę tutaj analizował poszczególnych zarzutów do karabinka, zainteresowanych odsyłam do artykułu Defence24. Wystarczy tu jedynie zaznaczyć, że każda broń świeżo wprowadzana na rynek nie jest pozbawiona problemów. Tak zwane “choroby wieku dziecięcego” nie ominęły żadnej z “kultowych” konstrukcji broni.

Ilustracja

Karabinek M16 początkowo entuzjastycznie przyjęty na stan amerykańskiej armii, zaczął zbierać krytyczne uwagi. Użytkowanie  w działaniach bojowych (Wietnam) obnażyło jego wady, które jednak szybko udało się usunąć. Polski MSBS Grot, również nie uciekł od tej prawidłowości. Początkowo producent karabinka wydawało się, że nie dostrzega problemów, a zgłaszane przez użytkowników problemy określane były krótkim sformułowaniem “wina użytkownika” 🙂

Na szczęście jednak FB Radom zaczęła poprawiać zgłaszane problemy i usprawniać swoją konstrukcję. Pojawiły się nowe akcesoria jak przedłużone łoże, nowy chwyt, możliwość zastosowania kolb systemu AR oraz najciekawsze wybór długości luf.

MSBS GROT może byś wykorzystywany przez strzelców zarówno prawo jak i lewo ręcznych. Wszystkie manipulatory są zdublowane, a okna wyrzutowe są po obu stronach. Na górze karabinek wyposażony jest w szynę systemu STANAG 2324 czyli popularną szynę Picatinny. Umożliwia to zamontowanie każdej optyki łącznie z nokto i termowizją.

Pojawiły się również nowe kolory  (coyote, green i prezentowany na MSPO “taktyczny róż” )

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i na świeżym powietrzu

Początkowo MSBS Grot wychodził z lufą 16″, obecnie możemy mieć również 10,5″ i 14,5″. Karabinek strzela amunicją NATO 5,56x45mm / 223 REM.  Ciekawostką jest wprowadzona niedawno przez producenta możliwość zakupu konwekcji do kalibru 7,62x39mm czyli popularnego “kałacha”.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „2399,00 ZŁ BRUTTO DOSTĘP DOSTĘPNOŚĆ NOŚĆ OGRANICZONA ZESTAW KONWERSYJNY DO MSBS GROT 7, 62X39 Z MAGAZYNKIEM 10-NABOJOWYM FABRYKA BRONI PGZ”

Konstrukcja jest rozwijana, a oferta się poszerza co dobrze rokuje na przyszłość. Myśliwy, który zapragnie polować z MSBS Grot może go spokojnie nabyć.  Spełnia on warunki ujęte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku i zostanie zarejestrowany przez WPA jako broń myśliwska.

GROT Tips&Tricks

Źródła: Fragout, Defence24

Inne artykuły o Grocie:

Stowarzyszenie Strzelecko Kolekcjonerskie „Sęps of Music”

31 październik 2021r.

Udostępnij ten post