Pozwolenie kolekcjonerskie dla myśliwego
Myśliwy, jak każdy może stać się kolekcjonerem broni palnej. Cały proces jest banalnie prosty i wystarczy niewiele by spełnić warunki określone w przepisach. Dodatkowe pozwolenie otwiera nam furtkę do posiadania większej ilości broni palnej, która nie koniecznie musi być wykorzystywana w łowisku. Może ona przedstawiać szczególną wartość historyczną i choćby z tego powodu chcielibyśmy stać się jej właścicielem. Wśród posiadaczy broni do celów sportowych, ten typ pozwolenia, rozszerzający zakres o broń kolekcjonerską jest często spotykany.
Na wstępie należy rozróżnić “typy” pozwolenia kolekcjonerskiego. Pierwszym jest pozwolenie do celów kolekcjonerskich tak zwane “pełne pozwolenie kolekcjonerskie”.
Ustawodawca tak określa zakres tego pozwolenia:
Ustawa z dnia 21 maja 1999r o broni i amunicji
“Art. 10. ust. 5. pkt 7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6.”
“ Art. 10. ust. 4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:
1) do celów ochrony osobistej:
a) broni palnej: bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm,
b) przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA,
c) miotaczy gazu obezwładniającego;
2) do celów ochrony osób lub mienia:
a) broni, o której mowa w pkt 1,
b) pistoletów sygnałowych,
c) pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
d) strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
e) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;
3) do celów łowieckich – broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów;
4) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
5) do celów szkoleniowych – broni, o której mowa w pkt 1–4;
6) do celów rekonstrukcji historycznych – broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej;”
Warunkiem jest zdanie egzaminu organizowanego przez WPA, opłata 1150zł (aktualizacja na wrzesień 2023r. to 648zł), oraz członkostwo w Stowarzyszeniu Kolekcjonerskim.
Drugim rodzajem jest pozwolenie na broń łowiecką (lub sportową) do celów kolekcjonerskich. Zakres tego pozwolenia obejmuje broń, na którą zostało wydane pierwotne pozwolenie, w naszym przypadku “broń do celów łowieckich”. Czyli zgodnie z:
Rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz.
Rozdział 2 §3.
1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z wyłączeniem broni czarnoprochowej, pistoletów i rewolwerów, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów, z tym że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje.
2. Używana do polowania broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania amunicją myśliwską charakteryzującą się energią pocisku nie mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy.
3. Polowanie na zwierzynę grubą odbywa się, z zastrzeżeniem ust. 4, wyłącznie z użyciem broni myśliwskiej, o której mowa w ust. 2, oraz naboi myśliwskich z pociskami półpłaszczowymi, przy czym:
1. przy polowaniu na łosie energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2500 J;
2. przy polowaniu na jelenie, daniele, muflony i dziki, z wyłączeniem dzików warchlaków, energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2000 J.
Co daje nam dodatkowe pozwolenie na broń łowiecką do celów kolekcjonerskich?
Być może chcemy posiadać w swojej szafie kilka sztuk broni, z którą nie chcemy polować, ale która przedstawia wartość historyczną lub nam się po prostu podoba. Zapytacie po co robić kolejne pozwolenie skoro można napisać o rozszerzenie dotychczasowego pozwolenia do celów łowieckich ?
Zazwyczaj WPA wydaje pozwolenie na 3 góra 4 sztuki broni. O ile organ administracyjny, jeżeli spełniamy wszystkie wyszczególnione w przepisach warunki nie może odmówić wydania pozwolenia, to w przypadku rozszerzenia nie jest już tak prosto. Mamy tu klasyczną uznaniowość. To my musimy wykazać, że dodatkowe sztuki broni są nam potrzebne, a WPA może, ale nie musi przychylić się do naszego wniosku. W przypadku pozwolenia na broń łowiecką do celów kolekcjonerskich, organ administracyjny nie może nam odmówić jeżeli spełniamy wszystkie wymienione w przepisach warunki.
Otrzymujemy tutaj pozwolenie na zakup minimum 5 sztuk broni (niektóre WPA w Polsce są bardziej hojne ).
Jak zatem uzyskać takie pozwolenie?
- Zapisz się do Stowarzyszenia Strzelecko Kolekcjonerskiego. Może to byś jakiekolwiek stowarzyszenie, zlokalizowane w każdym regionie Polski.
- Zaświadczenie o członkostwie w Stowarzyszeniu Strzelecko Kolekcjonerskim. Z tego Stowarzyszenia będziemy potrzebować “zaświadczenie o członkostwie” plus podpisany i opieczętowany status Stowarzyszenia. To dostarczamy do WPA. Nie potrzebujemy wykazywać się udziałem w rekonstrukcjach historycznych czy, że właśnie odbyliśmy tourne po wszystkich muzeach w Europie
- Badania. Ten sam zakres i lekarze jak przy pozwoleniu łowieckiego (orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne). Po zmianach z roku 2018 niebawem będziemy musieli powtórzyć badania (tj. do 1 kwietnia 2023 r.). Warto więc wtedy rozważyć czy przy jednych kosztach nie wystąpić o nowe pozwolenie.
- Wniosek o pozwolenie na broń łowiecką do celów kolekcjonerskich.
- Opłata skarbowa, w wysokości 242 zł.
- Kopia dowodu osobistego. (wystarczy wydruk lub ksero).
- Oświadczenie o miejscu zamieszkania.
UWAGA!!! nie zdajemy żadnego dodatkowego egzaminu.
Na deser co dostajemy. Ogranicza nas tutaj tak naprawdę tylko nasza fantazja, budżet i zakres pozwolenia łowieckiego. Możemy wybierać wśród wszelkiej broni klasycznie łowieckiej, czyli sztucery, drylingi, strzelby itd. Jednak inna broń, nie kojarzona bezpośrednio z łowiectwem, również jest w naszym zasięgu. Jako przykład może tu posłużyć pełna gama broni z platform AR czy AK. Również ręczne karabiny maszynowe typu DP 28, MG 42 czy Browning M1918 i im podobne. Nie kupimy jednak nadal broni krótkiej (pistolet, rewolwer), czy broni czarnoprochowej. Tak, niespodzianka, istnieje broń czarnoprochowa, na którą wymagane jest odrębne zezwolenie. Tutaj jednak nie będę tego szerzej analizował.
Dlaczego nie zarejestrujemy na pozwolenie łowieckie do celów kolekcjonerskich np. PPS WZ 43, Thompsona 1928 A1, czy PM-63? Kluczem jest energia pocisku, która dla 7,62×25 mm oscyluje w okolicach 700 J, dla 9x18mm to zaledwie 300 J, a .45 ACP (11,43x23mm) to również w okolicach 700 J. W przypadku pozwolenia łowieckiego do celów kolekcjonerskich punktem wyjścia jest 1000 J. Nie decyduje tu zatem długość broni, kaliber (może to być nawet .50BMG 12,7x99mm), pojemność magazynka, czy jest zasilana z taśmy czy magazynka bębnowego. Nie ma też znaczenia, że pierwotnie dany model był wykorzystywany w armii któregoś państwa. Jeżeli amunicja, którą jest zasilany spełnia minimalne wartości energii określonej w dżulach (J), jest centralnego zapłonu i nie jest pistoletem lub rewolwerem, możemy taką broń kupić i zarejestrować.
Poniżej kilka przykładów co możemy kupić, a co nam WPA niestety nie zarejestruje.
Materiały:
Comments (6)
Świetny tekst. Jedna uwaga – wyszła nowelizacja ROZPORZĄDZENIA MINISTRA KLIMATU I Ś RODOWISKA
z dnia 7 listopada 2022 r zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Wprowadziło zmianę do 400 J nie 1000 J.
w § 3 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
„2. Używana do polowania broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania
amunicją myśliwską charakteryzującą się energią pocisku nie mniejszą niż 400 J w odległości 100 m od wylotu lufy.
Zniknął więc minimalny kaliber wcześniej wynoszący 5,6 mm i minimalna energia 1000 J została zastąpiona przez 400 J 100 metrów od lufy.
Pozdrawiam
Dziękuję, Dokładnie tak jak Pan pisze, o tych zmianach pisałem w późniejszym artykule Broń krótka nie dla myśliwych. Pozdrawiam
A jak z pozwoleniem kolekcjonerskich na te bron ale nie dla myśliwego? Jakie wtedy sa różnice jak chce te bron do celów kolekcjonerskich, ale nie planuje być myśliwym?
Jeżeli pytasz o pozwolenie tak zwane pełne kolekcjonerskie, to procedura wygląda następująco.
1. Zapisz się do Stowarzyszenia Strzelecko Kolekcjonerskiego. Może to byś jakiekolwiek stowarzyszenie, zlokalizowane w każdym regionie Polski.
2. Zaświadczenie o członkostwie w Stowarzyszeniu Strzelecko Kolekcjonerskim. Z tego Stowarzyszenia będziemy potrzebować “zaświadczenie o członkostwie” plus podpisany i opieczętowany status Stowarzyszenia. To dostarczamy do WPA. Nie potrzebujemy wykazywać się udziałem w rekonstrukcjach historycznych czy, że właśnie odbyliśmy tourne po wszystkich muzeach w Europie
3. Badania (orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne).
4. Wniosek o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
5. Opłata skarbowa, w wysokości 242 zł.
6. Kopia dowodu osobistego. (wystarczy wydruk lub ksero).
7. Oświadczenie o miejscu zamieszkania.
8. Egzamin organizowany przez WPA. O terminie powiadamiają zainteresowanego 😉
A jak to będzie wyglądać w przypadku gdy:
1.Posiadam pozwolenie do celów sportowych plus pozwolenie kolekcjonerskie
Promesa dla kolekcjonera jest opisana jako „broń sportowa do celów kolekcjonerskich”
Max kaliber 12mm (jaki mogę nabyć)
2.Jestem w trakcie kursu łowieckiego i dostaje pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej.
Co wtedy z pozwoleniem na kolekcjonerską?? czy otrzymam promesę na „broń myśliwską do celów kolekcjonerskich”??
Pytam bo różnica jest taka że kolekcjonerska sportowa jest ograniczona wielkością kalibru do 12mm a kolekcjonerska myśliwska nie.
Przykładowo che kupić 50 BMG jako kolekcjonerską
Po zdaniu egzaminów łowieckich wnioskujesz do swojego WPA o broń do celów łowieckich i dostajesz pozwolenie na taką broń.
To jest pierwsza decyzja.
Równocześnie z wnioskiem o broń do celów łowieckich, składasz drugi wniosek o pozwolenia na broń łowiecką do celów kolekcjonerskich. Jesteś już w stowarzyszeniu kolekcjonerskim, w związku z tym wystarczy, że załączysz zaświadczenie ze swojego Stowarzyszenia.
Dostaniesz w takim przypadku dwie decyzje, na broń do celów łowieckich i kolekcjonerskich. Upraszczając, odblokowujesz sobie zatem limit kalibru 🙂
Pamiętaj że musisz o broń do celów kolekcjonerskich zawnioskować.
Jest bardzo prawdopodobne, że WPA po prostu zamiast wydawać kolejną decyzję, rozszerzy Ci pozwolenie kolekcjonerskie o zakres broni myśliwskiej.
Będziesz miał wtedy pozwolenie kolekcjonerskie obejmujące broń sportową i łowiecką.