Rozszerzenie pozwolenia – jak zdobyć więcej promes?
Wielu myśliwych uzyskując pozytywną decyzję na broń palną myśliwską do celów łowieckich nie wie, że może tę decyzję rozszerzyć. O co dokładnie chodzi?
Po zdaniu egzaminów i uzyskaniu kwalifikacji łowieckich, a także członkostwa w PZŁ występujemy do organu administracyjnego o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej. Każdy tę procedurę przeszedł, w związku z tym nie będę jej tu szczegółowo opisywał. Zazwyczaj WPA wydaje pozwolenie na 3 góra 4 sztuki broni do celów łowieckich. Po jakimś jednak czasie ilość promes dramatycznie się kurczy, a na rynku jest tyle ciekawych modeli
W tym momencie pojawia się możliwość rozszerzenia dotychczasowego pozwolenia i uzyskania decyzji zwiększającej ilość posiadanych jednostek broni.
Jak zatem to zrobić ?
- Podstawą ubiegania się o rozszerzenie jest Ustawa o Broni i Amunicji z dnia 21 maja 1999r. Jeżeli uzyskaliście pozwolenie na broń właśnie w oparciu o tą ustawę to przechodzimy do kolejnego punktu. Inny przypadek opiszę na końcu.
- Kolejny warunek konieczny to wykorzystanie wszystkich promes. Innymi słowy musicie mieć zarejestrowane tyle broni na ile dostaliście pozwolenie.
- Powyższe punkty pozwalają wystąpić z wnioskiem do Komendanta Wojewódzkiego Policji o rozszerzenie dotychczasowej decyzji. Wnosimy o zmianę pozwolenia na broń palną do celów łowieckich w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity – Dz. U. z 2021r., poz. 735).
- Przykładowy wzór wniosku. Pamiętajcie żeby odpowiednio uzasadnić Wasz wniosek. Samo stwierdzenie, “Chcę więcej broni bo jestem fajny” nie wystarczy
- Wniosek wysyłamy pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem ePUAP.
- Rusza standardowa procedura w WPA, czyli sprawdzenie w rejestrach karnych, zgodności dokumentów itd.
- Następnie oczekujemy na kontakt od naszego dzielnicowego kiedy wpadnie na kawę a tak poważnie kiedy wykona sprawdzenia warunków przechowywania broni i wywiad jak na początku przy ubieganiu się o pozwolenie na broń.
- Kolejny etap to już niecierpliwe oczekiwanie na decyzję.
Jeżeli spełniliście wszystkie powyższe warunki to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Komendant przychyli się do Waszego wniosku. Na ile dodatkowych sztuk broni w pozwoleniu możemy liczyć? To już zależy od danego WPA, z reguły jednak można liczyć na dwie dodatkowe promesy.
Co z osobami, które pozwolenie uzyskały dawno na podstawie poprzedniej ustawy o broni. Tu już nie jest tak prosto i bezkosztowo. Nie możemy występować w oparciu o art. 155 KPA[1]. Obecnie obowiązuje nas aktualna UoBiA[2] i potrzebne jest nowe pozwolenie na broń. Czyli odrębna decyzja uwzględniająca nasze dodatkowe potrzeby. Wiąże się to z kompletną procedurą czyli badaniami, opłatami administracyjnymi i całą z tym związaną “papierologią”.
24
marca 2022r. pojawił się nowy projekt ustawy o broni i amunicji. Uwzględniając
obecną sytuację za naszą wschodnią granicą, można się spodziewać, że ustawa nie
wyląduje w sejmowej zamrażarce. Warto się zastanowić czy nie rozszerzyć swoje
pozwolenie jeszcze teraz, kiedy cała procedura jest banalnie prosta i
stosunkowo szybka. Za jakiś czas możemy się obudzić z nową ustawą, a wtedy
będzie nas to już kosztowało więcej czasu i pieniędzy.
[1] Kodeks postępowania administracyjnego,
[2] Ustawa o Broni i Amunicji z dnia 21 maja 1999.
Dodaj komentarz