Nieoczywista broń dla myśliwego (Steyer AUG)

Nieoczywista broń dla myśliwego (Steyer AUG)

Steyer AUG (StG77) powstał w Austrii w roku 1977 roku. AUG to skrót od Armee Universal Gewehr, czyli “Uniwersalny Karabin Wojskowy”. Zapoczątkował on na pełną skalę karierę karabinków bezkolbowych ( bullpup) w siłach zbrojnych różnych państw. Konstrukcja ta wprowadziła szereg ciekawych rozwiązań, nie spotykanych dotychczas w karabinkach piechoty. Pierwszą rzucającą się w oczy cechą jest jego zwarta konstrukcja. Pomimo standardowej lufy, tj. 20″ (508 mm) jego długość całkowita to 790 mm. Kolejna cecha to zintegrowane optyczne i mechaniczne przyrządy celownicze. Steyer został wyposażony w lunetę Swarovskiego o stałym powiększeniu 1,5x. W pierwszych modelach luneta przymocowana była na stałe, w kolejnych umożliwiono jej demontaż i zastąpienie dowolnej optyki. Pomimo upływu lat, optyka z pierwszych modeli zachowuje szczelność i klarowne szkła.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano przy wymianie lufy. Wykorzystano cechę dostępna dotychczas tylko w karabinach maszynowych takich jak choćby MG 42, DP 28 i podobne. Dla cywila ułatwia to jedynie konserwację broni, ponieważ nie widzę potrzeby wymiany lufy na polowaniu

Lufa posiada skok gwintu 1:9. Pozwala to na stabilizację standardowych pocisków w zakresie 40-62 gr. W przedziale 62-77 gr karabinek również sobie radzi, jednak powyżej 77 gr pociski mogą robić się niestabilne.

Kolejną ciekawą cechą jest możliwość dostosowania karabinu dla strzelców prawi i leworęcznych. Wystarczy przełożyć zaślepkę na kolbie i włożyć zamek z wyrzutnikiem po interesującej nas stronie. Ciekawostką jest również zespół spustowy, który znajduje się tylnej części karabinu i jest praktycznie całkowicie plastikowy. Wydawałoby się, że będzie to pięta achillesowa tej konstrukcji, a jednak jest niewyobrażalnie trwały i bezobsługowy.

Marcin Noirmont

Austriacy wprowadzili jak widać szereg niespotykanych dotychczas rozwiązań. Trzeba tu również zaznaczyć, że jako pierwsi użyli przezroczystych magazynków. Prosta obsługa, zwarta konstrukcja i celność nowej broni przełożyły się na zainteresowanie wielu armii. Z inspiracji tą konstrukcją powstało później wiele karabinków wykorzystywanych do tej pory w różnych jednostkach. Takich jak choćby SAR21, brytyjski SA80, belgijski P90/PS90, izraelski TAVOR, czy francuski FAMAS.

Czy konstrukcja ta nadaje się do polowań? Jak najbardziej, nie jest to oczywista broń do polowań to wiadomo, jest jednak bardzo skuteczna i niezawodna. Zwarta i stosunkowo lekka konstrukcja (3,50 kg) idealnie nadaje się na polowanie z podchodu. Steyer jest rzadko spotykany i mimo upływu lat nadal wzbudza zainteresowanie. Można znaleźć także szereg modyfikacji tego karabinku jak deflektory, magazynki 10 nabojowe, różne rodzaje spustów i wiele innych. Obecnie na rynku pojawiła się znaczna ilość tych karabinków, z demobilu wojskowego, co pozwala na zakup bardzo ładnej sztuki w dobrych pieniądzach. Bez problemu zarejestrujemy Steyer AUG na pozwolenie łowieckie lub kolekcjonerskie.

Źródła

Stowarzyszenie Strzelecko Kolekcjonerskie „Sęps of Music”

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *