Tłumiki – Made in Poland

Tłumiki – Made in Poland

Przyzwyczailiśmy się już do obecności tłumików w naszych łowiskach. Bez wątpienia wpływają one korzystnie na nasze otoczenie. Redukują uciążliwy hałas, a niejednokrotnie poprawiają skuteczność polowania. Obok tradycyjnych firm zagranicznych, od lat produkujących tłumiki na rynek cywilny i wojskowy, pojawiły się firmy polskie. Bez wątpienia miała na to wpływ zmiana przepisów, poszerzająca dostęp do tłumików dla cywilnych posiadaczy broni. Przedstawię cztery polskie firmy, których produkty mogą być ciekawą propozycją dla myśliwych.

Pierwsza firma to HUBSTER Moderator z Kalisza. W jej ofercie znajdziemy kilka tłumików od najmniejszego Hubster XS-40 PXTRM o wadze zaledwie 150g dla małych kalibrów np. .222.

Na drugim krańcu asortymentu znajduje się Hubster XS-60 PXTRM, przeznaczony dla kalibrów 9,3×62 mm albo .300 Win. Mag. Waga 455g. Materiał, z którego wykonane są tłumiki w zależności od modelu to wysokogatunkowe aluminium lub stal nierdzewna. Ceny oferowanych tłumików zaczynają się od: 1299zł, a kończą się na 1799zł.

Pełna oferta HUBSTER Moderator

Druga firma to Łuszczek ze Smardzewic (woj. łódzkie).  Katalog tłumików otwiera HUSH-TAC Short o wadze 325g i przeznaczonym dla kalibrów od 6,5 mm do 9,3 mm. W ofercie znajdziemy również  HUSH-TAC Standart długości 225 mm i wadze 415g, a także wersje dla platform AR i AK. Cena: 1499zł (każdy model!). Łuszczek w swoich produktach wykorzystuje specjalne stopy aluminium, które jak twierdzi mają zapewnić dużą wytrzymałość tłumików.

Pełna oferta: Katalog Produktów

Trzecia firma to Valhalla Industries z Rumi (woj. pomorskie). To stosunkowo młoda firma mająca jednak w swojej ofercie ciekawe rozwiązania. Gamę produktów otwiera THOR MK 2 CQB o wadze 307g i długości 125 mm.

Tłumik wykonany jest w całości ze stali nierdzewnej i kosztuje 1499 zł.

Kolejna propozycja to THOR MK 2 o wadze 370g i długości 150 mm. Również wykonany jest w całości ze stali nierdzewnej i wyceniono go na 1599 zł. Obecnie firma produkuje tłumiki w dwóch kalibrach: 5,56 mm i 7,62 mm. Na etapie końcowym są testy moderatorów dla dużych kalibrów. Niebawem możemy spodziewać się ich w sprzedaży.

Pełna oferta Valhalla Industries

Ostatnią prezentowaną firmą jest BK PRECISE zlokalizowana w Białymstoku. W ofercie znajdziemy ciekawe rozwiązania zarówno dla strzelców sportowych jak i dla myśliwych. Prezentowane przez firmę tłumiki wykonane są ze stali nierdzewnej uszlachetnionej tytanem. Ciekawostką jest oferta w postaci kompletu hamulca wylotowego i tłumika. Oba urządzenia wyposażone są w system szybkiego montażu QD TAPLOCK. Podstawowa oferta to DEAF45 o wadze 450g i długości 150 mm. Cena zestawu w zależności od opcji: 2399zł – 3049zł.

Ciekawostką jest wybór z pośród 6 proponowanych kolorów.

Pełna oferta BK PRECISE

Poniżej zamieszczam kilka filmów, w których przedstawiono omówione przeze mnie tłumiki i firmy.

17 maj 2023r.

Udostępnij ten post