Broń krótka dostępna dla myśliwych.

Broń krótka dostępna dla myśliwych.

W dniu 24.06.2022r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Projekt rozszerza zakres broni, którą będzie można wykorzystywać podczas polowania. Jak się wydaje jest to odpowiedź ustawodawcy na wieloletnie postulaty myśliwych w kontekście używania broni krótkiej podczas wykonywania polowań. Chodzi tu o bezpieczeństwo myśliwego podczas poszukiwania i dochodzenia postrzałka.  W takim właśnie zakresie projekt rozporządzenia przewiduje wykorzystanie broni krótkiej.

w § 3:

a) ust. 1-3 otrzymują brzmienie:

§ 3. 1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka są dopuszczone:

1) myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z wyłączeniem broni czarnoprochowej, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów, z tym że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje;

2) pistolety i rewolwery, z wyłączeniem broni czarnoprochowej – wyłącznie do dostrzeliwania postrzałków zwierzyny oraz uśmiercania drapieżników schwytanych w pułapki żywołowne

PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

W dalszej części projektu przedstawiony jest zakres broni krótkiej. Jak w przypadku myśliwskiej broni palnej długiej, określono tu minimalną energię pocisku na odległości 100m gdzie dla broni krótkiej jest to 400J.

Jakie zatem modele i kalibry będziemy mogli posiadać. Kluczem jest tu energia pocisku. Zacznijmy od tego czego nie kupimy. Otóż odpada tu broń w kalibrach .22lr czyli tzw. boczny zapłon.  Energia początkowa pocisku oscyluje tu między 120J – 275J. Popularny jakiś czas temu również 9×18 mm  Makarow, również odpada ponieważ energia to 303J. Nie kupimy także ulubionej broni Jamesa Bonda PPK, która w kalibrze .32ACP generuje 240J.

Przejdźmy do możliwości, które otwiera planowane rozporządzenie. Ranking otwiera tu .38ACP, które z swoimi 450J spokojnie spełnia wymagania rozporządzenia. W dalszej kolejności pojawia się klasyka 9×19 mm Parabellum, której energia na poziomie 580J wyczerpuje wymagania. Można również wykorzystać starego Mausera 7,63×25 mm, albo jego sowiecki odpowiednik 7,62×25 mm TT. W dalszej kolejności to już kalibry .45 ACP i gama kalibrów .44 Magnum, gdzie energia to nawet 2000J!

W rozporządzeniu mieszczą się również inne ciekawe konstrukcje broni strzeleckiej, które nie omieszkam opisać jeżeli powyższe rozporządzenie zacznie obowiązywać 😉

Dodatkowo rozporządzenie umożliwia użycie nokto i termowizji przy polowaniach na drapieżniki i inwazyjne gatunki obce, oraz możliwość polowania na zające przy użyciu ptaków łownych.

Poniżej kilka przykładów co potencjalnie można będzie posiadać.

Źródło: Rządowy Proces Legislacyjny

24 czerwiec 2022r.

Udostępnij ten post