Pozwolenie kolekcjonerskie – MythBusters

Pozwolenie kolekcjonerskie – MythBusters

We wcześniejszym artykule LINK przedstawiłem drogę szybkiego uzyskania pozwolenia kolekcjonerskiego w zakresie broni myśliwskiej. W ostatnim roku nastąpiły pewne zmiany w przepisach, które mogą zachęcić do uzyskania tzw. „pełnego pozwolenia kolekcjonerskiego”. Przedstawię całą procedurę, wszystkie etapy i koszty.

Kolekcja nie musi ograniczać się do broni historycznej. Możemy wybierać współczesne konstrukcje, a nasz zbiór może obejmować wyłącznie broń obecnie produkowaną. The sky is the limit, możliwości są praktycznie nieograniczone, może nas powstrzymać tylko budżet i nasza druga połówka

Punktem wyjścia jest członkowstwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim. Na rynku znajdziemy szereg stowarzyszeń, wszystko zależy od naszych oczekiwań i lokalizacji.

Bardzo istotnym etapem jest przygotowanie do egzaminu. Część stowarzyszeń oferuje swoim członkom kursy przygotowawcze. Można to jednak pominąć i przygotować się samodzielnie. Zakres materiału na egzamin określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023r. POBIERZ

Co powinniśmy znać:

To jest absolutne minimum. Istnieją również internetowe testy, w których sprawdzimy swoją wiedzę. Przykładowo – Egzamin na broń LINK , lub kurs opracowany przez Braterstwo.eu LINK. Jest on skierowany głównie do „sportowców” jednak większość materiału się pokrywa.

W tym miejscu należałoby przedstawić na czym polega egzamin. Właśnie tu wprowadzono kilka zmian, które mogą zachęcić i ułatwić drogę nowym kolekcjonerom. Egzamin przeprowadzany jest przez WPA i składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej odpowiadamy na 20 pytań i możemy popełnić 2 błędy (dotychczas było 10 pytań, 100% prawidłowych odpowiedzi). Część praktyczna w uproszczeniu obejmuje zazwyczaj obsługę i strzelanie z 3 rodzajów broni: pistolet, karabin, strzelba. Szczegóły opisuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023r. LINK Za egzamin uiszczamy opłatę 18% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na broń. Czyli na dzień 14.11.2023 roku 628 zł. Za egzamin poprawkowy 349 zł. Jest to istotna zmiana ponieważ wcześniej egzamin kosztował 1150 zł.

Kolejny etap to badania lekarskie. Orzecznik, psycholog, psychiatra i okulista. Wykaz lekarzy znajdziemy na stronie swojego WPA. Koszty zależne są od regionu Polski.

W dalszej części formułujemy wniosek do naszego WPA o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej do celów kolekcjonerskich. Określamy tu zakres broni jaka nas interesuje i ilość. O co możemy wnioskować określa ustawa.

Ustawa z dnia

21 maja 1999r

o

broni i amunicji

Ustawa z dnia 21 maja 1999r o broni i amunicji

Art. 10. ust. 5. pkt 7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6.”
Art. 10. ust. 4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:
1) do celów ochrony osobistej:
a) broni palnej: bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów   centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm,
b) przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA,
c) miotaczy gazu obezwładniającego;

2) do celów ochrony osób lub mienia: a) broni, o której mowa w pkt 1,
b) pistoletów sygnałowych,
c) pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
d) strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
e) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;

3) do celów łowieckich – broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów;
4) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);

5) do celów szkoleniowych – broni, o której mowa w pkt 1–4;
6) do celów rekonstrukcji historycznych – broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej;”

W piśmie należy uwzględnić w jakim zakresie jesteśmy zwolnieni z egzaminu. Jeżeli posiadamy patent i licencję PZSS to jesteśmy zwolnieni z egzaminu w zakresie broni sportowej. Jeżeli posiadamy uprawnienia myśliwskie PZŁ to jesteśmy zwolnieni z egzaminu w zakresie broni do celów łowieckich. Wniosek możemy rozszerzyć o dopuszczenie do posiadania broni palnej.

Załączniki do wniosku:

  1. dowód wniesienia opłaty skarbowej 242 zł za wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich,
  2. dowód wniesienia opłaty skarbowej 10 zł za dopuszczenie do broni,
  3. orzeczenie lekarskie,
  4. orzeczenie psychologiczne,
  5. zaświadczenie o członkostwie w Stowarzyszeniu Strzelecko Kolekcjonerskim,
  6. regulamin Stowarzyszenia Strzelecko Kolekcjonerskiego,
  7. ksero legitymacji PZŁ lub aktualna licencja PZSS,
  8. dwa zdjęcia w formacie 3 x 4 cm,
  9. ksero dowodu osobistego,
  10. oświadczenie o miejscu zamieszkania.

Po złożeniu wszystkich w/w dokumentów rusza standardowa procedura, czyli sprawdzenie w rejestrach karnych, zgodności dokumentów itd. Następnie oczekujemy na kontakt od naszego dzielnicowego kiedy wpadnie na kawę   a tak poważnie kiedy wykona sprawdzenia warunków przechowywania broni i wywiad jak na początku przy ubieganiu się o pozwolenie na broń.

Kolejny etap to oczekiwanie na egzamin, czasami miesiąc lub dwa. Dobrze jest zastanowić się nad zakresem broni o jaki wnioskujemy. W przypadku kiedy wybierzemy np. pistolet, karabin centralnego i bocznego zapłonu oraz strzelbę, a nie zaliczymy przykładowo samej strzelby, to cały egzamin w części praktycznej powtarzamy jeszcze raz !!! Warto zatem określić co w pierwszej kolejności chcemy kolekcjonować. Zawsze bowiem istnieje możliwość rozszerzenia pozwolenia o zakres broni, który pominiemy w pierwszym wniosku. W oczekiwaniu na egzamin, nie musimy obawiać się, że minie nam 3 miesięczny okres ważności badań lekarskich. Po złożeniu wnioski i wszystkich dokumentów do WPA, badania te są ważne przez cały czas trwającego postępowania. Gdyby wszystko przeciągnęło się nawet do roku, co oczywiście nikomu nie życzę, badania będą nadal honorowane. Po zdanym egzaminie z wynikiem pozytywnym pozostaje nam już tylko cierpliwie czekać na otrzymanie decyzji z naszego WPA

Jeżeli jesteś „świeżakiem z Biedronki” i jest to twoje pierwsze pozwolenie, nie musisz natychmiast kupować szafy w klasie S1. Z tym czekamy do momentu otrzymania decyzji i pierwszych zaświadczeń umożliwiających zakup broni. I pamiętaj, nie ważne jaki sejf wybrałeś, on i tak za chwilę będzie za mały 😉 Pięknej „czerwonej książeczki” nie otrzymasz wraz z decyzją. Dostaniemy ją w momencie rejestracji pierwszej zakupionej broni. Jeżeli wnioskowałeś o dopuszczenie do posiadania broni to wraz z decyzją przyjdzie stosowna książeczka. Nie jest to jednak „Legitymacja posiadacza broni”.

Na koniec kącik „Pogromców Mitów” – kolekcjonerskich.

Na pozwolenie kolekcjonerskie nie kupisz amunicji.
Bzdura, oczywiście, że kupisz (UoBiA, Art. 9, pkt 1; Art. 12, pkt 2).

Z bronią kolekcjonerską nie można startować w zawodach.
Oczywiście, że można.

Na pozwolenie kolekcjonerskie nie kupisz broni w kalibrze większym niż 12mm.
Bzdura, oczywiście, że można kupić. Mówi o tym przepis UoBiA , Art. 10, pkt 4, ust. 3 i 7. Jeżeli masz odpowiedni budżet to Barrett M82 50BMG zagości w twojej szafie

Na pozwolenie kolekcjonerskie dostanę broń strzelającą ogniem ciągłym.
Nie, nie dostaniesz. Można oczywiście odwoływać się od decyzji i podobno są tacy, którym się to udało. Są oni jednak jak Yeti, wszyscy o nich mówią, ale nikt ich nie widział

Na pozwolenie kolekcjonerskie kupię Desert Eagle .50AE.
Nie kupisz, maksymalny kaliber dla pistoletów i rewolwerów to 12mm (UoBiA, Art. 10, pkt 4, ust. 1,a).

Kolekcjoner nie może iść z pistoletem w kaburze przy pasku do Lidla po bułki.
Może. Musi mieć tylko odpięty magazynek schowany np. w kieszeni, w komorze nie może być naboju.

14 listopad 2023r.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *